Zeytinyagı Foça 1887 – Hakkımızda

400 Yıllık Geçmişten Günümüze…

Foça Otel 1887 olarak zeytinyağlarımızı, otelimizde yer alan “Ev İşi, El İşi” köşemizde sizlerin beğenisine sunuyorduk. Ancak Foça’ya gelemeyen konuklarımız ve sizler için internet ortamında da ev yapımı ve doğal ürünlerimize rahatlıkla erişebilmeniz için zeytinyağı foça sitemizi hazırladık.

Kuzey Ege’nin dağlarından sofranıza gelen bir lezzet. Yaklaşık olarak 400 yıl önce başladı bizim hikayemiz. Rumlardan kalan asırlık ağaçlarımız ve 1993 yılında ektiğimiz zeytin fidelerimiz, zeytinyağına dönüştükten sonra sofralarımızda yemeklerimizle birlikte harika tatlara bürünmekte. Bağarası ve Kozbeyli Köyü’nde bulunan zeytin bahçelerimizden topladığımız zeytinler ve dönüştürdüğümüz zeytinyağı direk “tarladan sofraya” anlayışı ile sizin evlerinizdeki sofralarla buluşuyor.

Hasat bitiminden hasat başına kadar çocuğumuz gibi baktığımız zeytin ağaçları bizler için çok değerlidir. Tek bir dalına bile zarar gelmeden özenli bir şekilde bakımın gerçekleştirmekteyiz. Zeytinler bittikten hemen sonra bir sonraki yıl daha verimli zeytin alabilmek için ziraat teknikerleri ile birlikte bahçede “aram” işlemini gerçekleştirmekteyiz. Sonrasında ağaç diplerini açarak gübre ve sulama işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Ve yaz aylarında da bol bol su vermeye özen göstermekteyiz ki zeytinlerimiz sofralık ve yağlık için daha verimli olsun diye.

Bahçemizde özellikli olan zeytin ağaçlarından ve günümüzde yetiştirme imkanı sınırlı olan delice zeytin ve hurma zetin ağacı da bulunmaktadır. Delice zeytin ağacından üretilen zeytinyağı tat bakımından diğer zeytin ağaçları türlerine göre daha farklıdır. Doğal olarak yetişen delice, zeytinin anası, atası kabul edilir. Hurma zeytin ise ağaç üzerinde kendiliğinden olan bir zeytin çeşididir. Normal zeytin boyutlarından biraz daha büyük olduğu için bu ismin verdiği düşünülmektedir. Hurma zeytini, deniz etkisinin oluşturduğu bir mantar nedeniyle acı suyunu ağaçtayken bırakır ve bu yüzden kısa sürede ağaçta iken olgunlaşır.

Nazim Hikmet Ran’ın da der ki:

Yani öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, yetmişinde bile zeytin dikeceksin mesela, hem de öyle çocuklara filan kalır diye değil, ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için, yaşamak yanı ağır bastığı için.

Bin yıllardır yaşamın kaynağı olan zeytin ve zeytinyağı; deliyken aşılanıp, sofraya taşınır. Günümüz koşullarına ise direnmeyi sevmektedir.

Bizler Foça Otel 1887 ailesi olarak kendi yetiştirdiğimiz zeytinlerden elde ettiğimiz zeytinyağını sizlerle paylaşmaktan mutluluk duymaktayız.